Winners
Trust by Hernan Diaz Demon Copperhead by Barbara Kingsolver Finalist The Immortal King Rao by Vauhini Vara |
|
Search here:Click here to load this Caspio Cloud Database
Create a Free Online Database |
Winner
The Netanyahus: An Account of a Minor and Ultimately Even Negligible Episode in the History of a Very Famous Family by Joshua Cohen Finalists Monkey Boy by Francisco Goldman Palmares by Gayl Jones |
|
Winner
The Night Watchman by Louise Erdrich Finalists Telephone by Percival Everett A Registry of My Passage Upon the Earth by Daniel Mason |
|
Winner
The Nickel Boys by Colson Whitehead Finalists The Topeka School by Ben Lerner The Dutch House by Ann Patchett |
|
Winner
The Overstory by Richard Powers Finalists The Great Believers by Rebecca Makkai There There by Tommy Orang |
|
Winner
Less by Andrew Sean Greer Finalists In the Distance by Hernan Diaz The Idiot by Elif Batuman |
|
Winner
The Underground Railroad by Colson Whitehead Finalists Imagine Me Gone by Adam Haslett The Sport of Kings by CE Morgan |
|
Winner
The Sympathizer by Viet Thanh Nguyen Finalists Get in Trouble: Stories by Kelly Link Maud's Line by Margaret Verble |
|
Winner
All the Light We Cannot See by Anthony Doerr Finalists Let Me Be Frank With You by Richard Ford The Moor's Account by Laila Lalami Lovely, Dark, Deep by Joyce Carol Oates |
|
Winner
The Goldfinch by Donna Tartt Finalists The Son by Phillip Meyer The Woman Who Lost Her Soul by Bob Shacochis |
|
Winner
The Orphan Master’s Son by Adam Johnson Finalists What We Talk About When We Talk About Anne Frank by Nathan Englander The Snow Child by Eowyn Ivey |
|
No prize awarded
Finalists Train Dreams by Denis Johnson Swamplandia! by Karen Russell The Pale King by David Foster Wallace |
|
Winner
A Visit from the Goon Squad by Jennifer Egan Finalists The Privileges by Jonathan Dee The Surrendered by Chang-rae Lee |
|
Winner
Tinkers by Paul Harding Finalists Love in Infant Monkeys by Lydia Millet In Other Rooms, Other Wonders by Daniyal Mueenuddin |
|
Winner
Olive Kitteridge by Elizabeth Strout Finalists The Plague of Doves by Louise Erdrich All Souls by Christine Schutt |
|
Winner
The Brief Wondrous Life of Oscar Wao by Junot Diaz Finalists Tree of Smoke by Denis Johnson Shakespeare's Kitchen by Lore Segal |
|
Winner
The Road by Cormac McCarthy Finalists After This by Alice McDermott The Echo Maker by Richard Powers |
|
Winner
March by Geraldine Brooks Finalists The March by EL Doctorow The Bright Forever by Lee Martin |
|
Winner
Gilead by Marilynne Robinson Finalists War Trash by Ha Jin An Unfinished Season by Ward Just |
|
Winner
The Known World by Edward P Jones Finalists American Woman by Susan Choi Evidence of Things Unseen: A Novel by Marianne Wiggins |
|
Winner
Middlesex by Jeffrey Eugenides Finalists Servants of the Map: Stories by Andrea Barrett You Are Not a Stranger Here by Adam Haslett |
|
Winner
Empire Falls by Richard Russo Finalists The Corrections by Jonathan Franzen John Henry Days by Colson Whitehead |
|
Winner
The Amazing Adventures of Kavalier and Clay by Michael Chabon Finalists Blonde by Joyce Carol Oates The Quick and the Dead by Joy Williams |
|
Winner
Interpreter of Maladies by Jhumpa Lahiri Finalists Waiting by Ha Jin Close Range: Wyoming Stories by E Annie Proulx |
|
Winner
The Hours by Michael Cunningham Finalists Cloudsplitter by Russell Banks The Poisonwood Bible by Barbara Kingsolver |
|
Winner
American Pastoral by Philip Roth Finalists Underworld by Don DeLillo Bear and His Daughter: Stories by Robert Stone |
|
Winner
Martin Dressler: The Tale of an American Dreamer by Steven Millhauser Finalists Unlocking the Air and Other Stories by Ursula K Le Guin The Manikin by Joanna Scott |
|
Winner
Independence Day by Richard Ford Finalists Mr. Ives’ Christmas by Oscar Hijuelos Sabbath's Theatre by Philip Roth |
|
Winner
The Stone Diaries by Carol Shields Finalists What I Lived For by Joyce Carol Oates The Collected Stories by Grace Paley |
|
Winner
The Shipping News by E Annie Proulx Finalists The Collected Stories by Reynolds Price Operation Shylock by Philip Roth |
|
Winner
A Good Scent from a Strange Mountain by Robert Olen Butler Finalists At Weddings and Wakes by Alice McDermott Black Water by Joyce Carol Oates |
|
Winner
A Thousand Acres by Jane Smiley Finalists Mao II by Don DeLillo Jernigan by David Gates Lila: An Inquiry into Morals by Robert Pirsig |
|
Winner
Rabbit at Rest by John Updike Finalists Mean Spirit by Linda Hogan The Things They Carried by Tim O'Brien |
|
Winner
The Mambo Kings Play Songs of Love by Oscar Hijuelos Finalist Billy Bathgate by EL Doctorow |
|
Winner
Breathing Lessons by Anne Tyler Finalist Where I'm Calling From by Raymond Carver |
|
Winner
Beloved by Toni Morrison Finalists Persian Nights by Diane Johnson That Night by Alice McDermott |
|
A Summons to Memphis by Peter Taylor
Finalists Paradise by Donald Barthelme Whites by Norman Rush |
|
Winner
Lonesome Dove by Larry McMurtry Finalists Continental Drift by Russell Banks The Accidental Tourist by Anne Tyler |
|
Winner
Foreign Affairs by Alison Lurie Finalists I Wish This War Were Over by Diana O'Hehir Leaving the Land by Douglas Unger |
|
Winner
Ironweed by William Kennedy Finalists The Feud by Thomas Berger Cathedral by Raymond Carver |
|
Winner
The Color Purple by Alice Walker Finalists Rabbis and Wives by Chaim Grade Dinner at the Homesick Restaurant by Anne Tyler |
|
Winner
Rabbit is Rich by John Updike Finalists Housekeeping by Marilynne Robinson A Flag for Sunrise by Robert Stone |
|
Winner
A Confederacy of Dunces by John Kennedy Toole Finalists Godric by Frederick Buechner So Long, See you Tomorrow by William Maxwell |
|
Winner
The Executioners Song by Norman Mailer Finalists The Ghost Writer by Philip Roth Birdy by William Wharton |
|
Winner
The Stories of John Cheever by John Cheever |
|
Winner
Elbow Room by James Alan McPherson |
|
Winner
Humboldt's Gift by Saul Bellow |
|
Winner
The Killer Angels by Michael Shaara |
|
Winner
The Optimist's Daughter by Eudora Welty |
|
Winner
Angle of Repose by Wallace Stegner |
|
Winner
The Collected Stories of Jean Stafford by Jean Stafford |
|
Winner
House Made of Dawn by N Scott Momaday |
|
Winner
The Confessions of Nat Turner by William Styron |
|
Winner
The Fixer by Bernard Malamud |
|
Winner
The Collected Stories of Katherine Anne Porter by Katherine Anne Porter |
|
Winner
The Keepers of the House by Shirley Ann Grau |
|
Winner
The Reivers by William Faulkner |
|
Winner
The Edge of Sadness by Edwin O'Connor |
|
Winner
To Kill a Mockingbird by Harper Lee |
|
Winner
Advise and Consent by Allen Drury |
|
Winner
The Travels of Jaimie McPheeters by Robert Lewis Taylor |
|
Winner
A Death in the Family by James Agee |
|
Winner
Andersonville by MacKinlay Kantor |
|
Winner
A Fable by William Faulkner |
|
Winner
The Old Man and the Sea by Ernest Hemingway |
|
Winner
The Caine Mutiny by Herman Wouk |
|
Winner
The Town by Conrad Richter |
|
Winner
The Way West by AB Guthrie Jr |
|
Winner
Guard of Honor by James Gould Cozzens |
|
Winner
Tales of the South Pacific by James A Michener |
|
Winner
All the King's Men by Robert Penn Warren |
|
Winner
A Bell for Adano by John Hersey |
|
Winner
Journey in the Dark by Martin Flavin |
|
Winner
Dragon's Teeth by Upton Sinclair |
|
Winner
In This Our Life by Ellen Glasgow |
|
Winner
The Grapes of Wrath by John Steinbeck |
|
Winner
The Yearling by Marjorie Kinnan Rawlings |
|
Winner
The Late George Apley by John P Marquand |
|
Winner
Gone With The Wind by Margaret Mitchell |
|
Winner
Honey in the Horn by Harold L Davis |
|
Winner
Now in November by Josephine Winslow Johnson |
|
Winner
Lamb in His Bosom by Caroline Miller |
|
Winner
The Store by Thomas Sigismund Stribling |
|
Winner
The Good Earth by Pearl S Buck |
|
Winner
Years of Grace by Margaret Ayer Barnes |
|
Winner
Laughing Boy by Oliver La Farge |
|
Winner
Scarlet Sister Mary by Julia Peterkin |
|
Winner
The Bridge of San Luis Rey by Thornton Wilder |
|
Winner
Early Autumn by Louis Bromfield |
|
Winner
Arrowsmith by Sinclair Lewis |
|
Winner
So Big by Edna Ferber |
|
Winner
The Able McLaughlins by Margaret Wilson |
|
Winner
One of Ours by Willa Cather |
|
Winner
Alice Adams by Booth Tarkington |
|
Winner
The Age of Innocence by Edith Wharton |
|
Winner
The Magnificent Ambersons by Booth Tarkington |
|
Winner
His Family by Ernest Poole |
|